Kiedy do ortodonty?

Niestety wśród Polaków wciąż pokutuje błędne przekonanie, że ortodonta to lekarz, do którego należy udać się z dzieckiem, kiedy pojawią się u niego wszystkie zęby stałe. Wizyta z trzy lub czteroletnim maluchem w gabinecie ortodontycznym nadal należy do rzadkości.

Kontrole ortodontyczne od 3 roku życia

Tymczasem lekarze dentyści zalecają rozpoczęcie regularnych kontroli ortodontycznych już w wieku 3 lat. Oczywiście, jeżeli dziecko uległo wypadkowi, w wyniku którego doszło do uszkodzenia zębów, taka wizyta może odbyć się wcześniej. Wielu z nas zada sobie w tym momencie pytanie. Czy jest sens wizyty u ortodonty, skoro mleczaki i tak wkrótce wypadną? Wczesna wizyta ortodonty ma na celu korektę zgryzu, która wpłynie na prawidłowe ustawienie łuków zębowych. Nie bez znaczenia pozostaje także wykształcenie u pacjentów pewnych nawyków odpowiedzialnych za utrzymanie właściwego układu zębów siłą mięśni.

W trakcie pierwszej wizyty u ortodonty lekarz sprawdzi także, czy dziecko nie ma szkodliwych nawyków. Należą do nich ssanie kciuka, obgryzanie paznokci oraz oddychanie przez usta. Jeżeli na wstępnej wizycie okaże się, że nie ma powodów do niepokoju, później wystarczą kontrole przeprowadzane raz na rok.

Gdzie szukać dobrego ortodonty? Ortodoncja prężnie rozwija się w większych ośrodkach miejskich. Znalezienie lekarza w takich miastach, jak Warszawa czy Kraków nie będzie stanowiło najmniejszego problemu. Sama konsultacja ortodontyczna nie jest zbyt kosztowna. Na stronie http://www.dentysta-zakopianka.pl cennik podaje cenę 100 zł. Opłaty oscylującej wokół tej kwoty możemy spodziewać się w większości klinik dentystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *