Jednodniowa wycieczka w góry – co warto ze sobą zabrać?

Jeśli wybierasz się w góry, to jest lista rzeczy, które koniecznie powinieneś ze sobą zabrać. Dzięki temu będziesz czuł się komfortowo podczas każdej wycieczki, nawet w najbardziej niesprzyjających warunkach. Lista została przygotowana na podstawie doświadczeń osób, które już niejeden raz góry widziały i mogą udzielić Ci bardzo wartościowych wskazówek.

Plecak

Obowiązkowy element każdej wyprawy, bez którego nawet nie powinieneś się nigdzie wybierać. Nie musi być szczególnie duży, najczęściej wystarczy taki, o pojemności 20-40 litrów. Dobrym pomysłem w tym wypadku będzie zabranie również do niego wodoszczelnego pokrowca, którzy przeważnie jest dołączany do plecaka.

Kurtka przeciwdeszczowa

Jest to kolejny element obowiązkowego wyposażenia, ponieważ pogoda w górach zmienia się niezwykle szybko. Nawet jeśli prognozy nie zapowiadają deszczu, a podczas wychodzenia na wycieczkę niebo jest bezchmurne, to i tak nie warto jest się łudzić, że będzie tak cały czas, bowiem przypomina to swoistą loterię. Zdecydowanie odradzamy foliowe peleryny, które nie są trwałe i nie zapewniają należytej ochrony.

Podstawowe ubranie

Absolutnie najważniejsze będą odpowiednie buty, które powinny być butami trekkingowymi o wibramowej podeszwie oraz z wodoszczelną membraną. Jeśli chodzi o dłuższe wędrówki, to wtedy dobrze sprawdzają się buty na sztywnej podeszwie za kostkę. Z kolei latem mogą okazać się wystarczające lekki buty trekkingowe, które bardzo dobrze sprawdzają się na skalistym terenie.
Jeśli chodzi o spodnie, to najlepiej, aby były to typowe spodnie turystyczne. Spodenki nie zawsze będą dobrym pomysłem, gdyż już wspominaliśmy o tym, że pogoda może się gwałtownie zmieniać, a poza tym krótkie nogawki nie chronią przed zadziornymi i ostrymi gałęziami, czy kamieniami w razie poślizgnięcia.

Jedzenie i picie

Kolejne z obowiązkowych elementów każdej wyprawy w góry. Warto jest ze sobą zabrać odpowiednią ilość płynów, które będziemy systematycznie uzupełniać. Z kolei kanapki pozwolą nam nabrać sił przed dalszą wędrówką.

Nie możesz również zapominać o apteczce, w której znajdować się będą bandaże i folia zapobiegająca wychłodzeniu organizmu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *