Depresja objawia się na wiele sposobów. Możemy wyróżnić następujące objawy: osiowe i wtórne, afektywne, poznawcze, behawioralne, somatyczne, zaburzenia rytmu dobowego, lęk. Osoba, która choruje na depresję nie czerpie satysfakcji z życia, nie widzi sensu życia, czuje się bezużyteczna oraz nic nie warta, jest apatyczna, ma obniżony nastrój, jest smutna, czuje się bezsilna. Nie potrafi odczuwać przyjemności. Takie osoby już nie czerpią radości z tego co kiedyś ich cieszyło: praca, która kiedyś była źródłem radości, dziś wydaje się nieznośna, kontakty z przyjaciółmi nie sprawiają już radości a wypoczynek nie odpręża jak dawniej.
Jakie są przyczyny depresji?
Jest wiele przyczyn, które prowadzą do depresji. Oto niektóre z nich: negatywny sposób myślenia, ciągłe poczucie winy, przekonanie, że tym, że nigdy nic dobrego nas nie spotka, uległość wobec innych ludzi, ciągły lęk i wycofywanie się zamiast podejmowania wyzwań, odkładanie problemów na później, kłótnie i sytuacje konfliktowe w domu, stawianie wygórowanych wymagań, znęcanie się fizyczne i psychiczne. Na depresję często chorują osoby, które wychowywały się w domu, w którym jedno z rodziców było uzależnione od narkotyków, alkoholu czy innych środków psychoaktywnych, albo w domu, w którym rodzice przedkładali pracę nad swoje dzieci. Osoby chore na depresję żywią przekonania, że inni ludzie od nich stronią, tymczasem to oni sami izolują się od innych ludzi.
Gdzie szukać pomocy?
Nieleczona depresja możne prowadzić do myśli samobójczych a te z kolei do samobójstwa, dlatego warto szukać pomocy w ośrodkach pomocy psychologicznej, gdzie znajdziemy fachową pomoc psychiatry oraz psychologa. W przypadku depresji najskuteczniejszą formą leczenia jest połączenie farmakoterapii i psychoterapii. Gdzie znajdziemy ośrodek, w którym otrzymamy pomoc? Zwykle w większych miastach działają takie miejsca, w których możemy zgłosić się po pomoc, w Krakowie pomoc możemy znaleźć tutaj: mctu.pl