Czy niemowlęciu potrzebna jest poduszka?

Wybór pościeli do łóżeczka dla niemowląt wbrew pozorom jest niełatwą sprawą. Kupując komplet pościeli oprócz kołderki dostajemy najczęściej płaską poduszkę. Co do podkładania niemowlęciu poduszki pod główkę zdania są podzielone. Jednak wszyscy zgadzają się co do tego, że pościel powinna być delikatna, nieuczulająca i posiadać atest bezpieczeństwa. Najczęściej wybierana jest pościel wykonana ze 100% bawełny.

Wkładać do łóżeczka dla niemowląt poduszkę czy nie?

Nawet płaska poduszka utrudnia niemowlęciu utrzymanie prawidłowej pozycji ciała. Główka powinna być na równi z kręgosłupem, a każde podwyższenie zmienia ułożenie tułowia w sposób nienaturalny, co może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa. Według wielu ekspertów łóżeczka dla niemowląt nie powinny być wyposażone w żadne poduszki. Dla małego dziecka naturalne jest położenie na płasko.

Od kiedy używać poduszki?

Kiedy dziecko swobodnie przekręca się w nocy na bok, jest już gotowe do snu na niewielkiej, płaskiej poduszce. Najczęściej jest to wiek około 18 miesięcy. Każde dziecko jednak rozwija się w swoim tempie i nie jest to jednoznacznie określony wiek.

Najzdrowsze dla dziecka jest spanie na płasko, bez poduszki, ale czy najwygodniej? Sen dla rozwoju dziecka jest bardzo ważny. Należy obserwować dziecko i sprawdzać, czy poduszka pomaga mu w spokojnym śnie, czy może wręcz przeszkadza?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *