Jakie sekrety skrywają ekrany dotykowe?

Obecnie ekrany dotykowe są czymś zupełnie normalnym i jest to bardzo wygodny sposób na sterowanie w wielu urządzeniach. Postanowiliśmy przedstawić Ci kilka tajników i ważnych elementów ich konstrukcji, abyś mógł jeszcze lepiej zrozumieć istotę ich działania.

Różne typy ekranów dotykowych

Obecnie na rynku dostępne są różnego rodzaju ekrany dotykowe, niemniej jednak, do tych najbardziej popularnych można zaliczyć ekrany pojemnościowe i oporowe. Mają one inną budowę i właściwości użytkowe, co przekłada się na różne zastosowania i komfort pracy.

Ekran oporowy

Czołowa powierzchnia ekranu oporowego jest wykonywana z bardzo elastycznego oraz odpornego na zarysowania plastiku, który jest wyposażony w cienką warstwę materiału, którzy ma za zadanie przewodzenie i jest umieszczona na jego spodniej warstwie. Jeszcze niżej znajduje się kolejna powierzchnia, która zazwyczaj jest szklana. Od strony pierwszej płaszczyzny ekran jest dodatkowo pokryty warstwą ITO.

Warto wiedzieć, że obie powierzchnie, pomimo że są utrzymywane w bardzo niewielkiej odległości, to jednak nie mają ze sobą żadnego kontaktu. W przypadku, kiedy ekran zostaje dotknięty, to wtedy obie warstwy się ze sobą stykają i możliwe jest wprawienie w ruch.

Ekran pojemnościowy

Jest to jedna z najbardziej popularnych konstrukcji. Działa inaczej od ekranu oporowego. Taki ekran składa się z izolatora, który jest najczęściej szklaną szybką z przewodnikiem, dokładnie takim jak wspomniany wcześniej ITO. W przypadku dotknięcia palcem ekranu, czy też innym ciałem przewodzącym prąd powoduje powstanie ładunku i zakłóca początkowe pole elektryczne.

Do lokalizacji miejsca, w którym następuje dotyk są obecnie używane różne technologie. W takiej najprostszej i powierzchniowej warstwa przewodząca jest umieszczona wyłącznie po jednej stronie i kiedy zbliży się do niej palec, czy urządzenie przewodzące, to powstaje dynamiczny kondensator w danym miejscu. Miejsce dotyku jest z kolei określane na podstawie pojemności 4 narożników znajdujących się na ekranie.

Zasada działanie nie jest specjalnie skomplikowana, jednakże składają się na nią bardzo nowoczesne technologie, bez których ciężko jest sobie obecnie wyobrazić życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *